Kantarion-lijek za mnoge bolesti

Kantarion lijek za sto bolesti – ulje,čaj

Kantarion, pljuskavica, ili gospina trava koristi se oduvek za liječenje glavobolje i migrene, kašlja, upale grla, krajnika i pluća, bronhitisa i astme, a posebno kod posjekotina, opekotina, hemoroida, bolova u jetri i želucu… tako da je postala sinonim za lekovito bilje…

Zbog stojka,kantarion se opravdano koristi u medicini, veterini i kozmetičkoj industriji. U ove svrhe koriste se svježi, ili osušeni cvatući vrhovi sa mladim listovima, a upotrebljavaju se kao čaj, tinkture, u kremama… U mnogim zemljama se kantarion prepisuje kao službeni lijek za depresivna stanja. U Nemačkoj se čak 8 x više prodaje od poznatog antidepresivnog leka “prozaka”. Kantarion se, u svim oblicima, koristi u slučaju: glavobolje i migrene ,kašlja (potpomaže iskašljavanje sluzi) ,upale grla, krajnika i pluća, bronhitisa i astme (preporučuje se vino kantariona).

U slučaju dugotrajne upotrebe kantarionovih preparata koža postaje preosjetljiva na sunčeve zrake, naročito kod onih sa svetlijim tenom, ili kad se upotrebljava spolja. Zbog toga kad god se koristi preparat od kantariona, trebalo da se izbjegava prejako sunce. Druge prateće pojave nisu poznate, čak i ako se dugo koristi.
Preporučuje se, ipak, da se posle 6 nedelja redovnog korišćenja napravi pauza 3-4 nedelje.

Za šta je dobro kantarionovo ulje:

-ubrzava zarastanje rana posle vađenja zuba
-pospešuje cirkulaciiu i sprečava koagulaciju krvi (preporučuje se kod anemija, upaljenih, ili proširenih vena i hemoroida)
-otvara apetit, reguliše varenje i olakšava regeneraciju želudačne sluzokože
-smanjuje lučenje želudačne kiseline (kod gorušice, stomačnih grčeva, upale sluzokože i čira na želucu)
-čisti crijeva i pospešuje njihov rad
-zaustavlja dijareju i pomaže da se izbace gliste
-pospešuje rad jetre i lučenje žuči (kodotečene i masne jetre, kamena u žuči, žutice, upale žučne kese i žučnih kanala)
-pospešuje rad bubrega i izlučivanje mokraće (pomaže u slučaju upale bubrega, bešike i mokrać nih kanala, olakšava izbacivanje bubrežnog i mokraćnog pijeska i kamena) jača bešiku i pomaže kod inkontinencije (nevoljnog mokrenja) i noćnog mokrenja
pomaže kod klimakteričnih tegoba ,kod upale materice i jajnika, neredovnih menstruacija i za ublažavanje menstrualnih bolova i grčeva
-ublažava bolove kod artritisa, gihta, reume, istegnuća i iščašenja
-pomaže kod depresije, neuroze, nemira i nesanice
-olakšava bolove kod neuralgija, išijasa i lumbaga
-pospješuje zarastanje rana i preporučuje se kod ekcema, upale kože, lišaja, akni, gnojnih upala “kože i čireva, herpesa, opekotina, modrica i hematoma, žuljeva, tvrde i grube kože, uboda i ujeda buba.

Čaj od kantariona pripremanje

1 kašičicu usitnjenih suvih cvjetova i listova kantariona, ili dvostruko veću količinu svježih, prelijte sa 2,5 dl vrele vode, ostavite da odstoji 10-15 minuta, procijedite, zasladite 1 kašičicom meda, ili šećera, i pijte 2-3 x dnevno.

Čaj protiv depresije
Pomiješati po kašičicu suvih cvetova kantariona i hajdučke trave, pa preliti sa 2 dl vrele vode. Ostaviti da odstoji 10 minuta i piti tri puta dnevno.

Čaj za gastritis
U 2 dl vrele vode staviti kašičicu suvih cvjetova kantariona, poklopiti i ostaviti da odstoji oko 15 minuta. Potom procijediti i piti tri puta dnevno nakon jela.

Protiv dijareje
Pomiješati po 30 g rizoma zdravca, žive trave i kantariona i 10 g majčine dušice, pa tri supene kašike mešavine preliti sa pola litre hladne vode. Poklopiti i ostaviti preko noći da odstoji. Poklopljenu šerpu staviti na vatru da provri, potom ostaviti da se ohladi, procijediti i piti ovaj čaj u toku dana umesto vode.

Čaj za lakše mokrenje
Pomešati po 25 g listova koprive, hajdučke trave, breze i kantariona, pa tri kašičice mešavine usitniti u avanu. Zatim popariti sa pola litre ključale vode, poklopiti i ostaviti tri sata da odstoji. Procijediti i popiti u čaj tri doze u toku dana pre jela.

Protiv upale mokraćne bešike
Pomiješati po 20 g cveta kantariona, kamilice, lipe i zove i listova kamilice, pa tri kašike mešavine preliti sa pola litre hladne vode i ostaviti da odstoji četiri sata. Zatim kuvati 5 minuta, ostaviti da se ohladi, procjediti i piti čaj tri puta dnevno pre jela.

Tinktura od kantariona
40-50 g kantariona prelijte sa 2 dl rakije ili alkohola (70%), ostavite 2-3 nedelje u dobro zatvorenoj posudi, s vremena na vreme promućkajte, procjedite i koristite za dezinfekciju rana

Ulje kantariona sa belim vinom
200 g svježih i usitnjenih cvjetova kantariona prelijte sa 5 dl maslinovog ulja i 2,5 dl belog vina, lagano zagrijavajte na pari dok vino ne ispari, pa 2 x procjedite kroz gazu i čuvajte u zatvorenoj tamnoj tegli

Da bi djelovanje ljekovitih supstanci iz kantariona bilo optimalno sve preparate uzimajte redovno tokom nekoliko nedelja.

Vino
pomješajte usitnjene suve cvetove i listove kantariona, pa 1 kašiku mešavine prelijte sa 2 dl vode i istom količinom vina, stavite da se kuva, kad proključa dodajte 1- 2 kašike meda, kuvajte još 5 minuta, procjedite i pijte više puta tokom dana

Ulje od kantariona pripremanje

1. 40-50 g usitnjenih sjvežih cjvetova i listova kantariona lagano izgnječite, prelijte sa 5 dl maslinovog ulja i ostavite na suncu 6-8 nedelja i povremeno promućkajte

2. cvjetove kantariona prelijte maslinovim uljem, zagrijte na pari 2 sata, 2 x procedite kroz gazu, čuvajte u zatvorenoj tamnoj tegli i koristite za liječenje i njegu kože (NE na otvorene rane)

Ulje od kantariona može da se koristi za unutrašnju upotrebu (2-3 x dnevno po 1 kašičica), ili za spoljašnju kao oblog, za mazanje, utrljavanje i masažu.

Dugo su se kantarionu pripisivale razne magične i mistične osobine. U srednjem vijeku se verovalo da ova biljka ima moć da tjera duhove i vještice, štiti od zla, gromova i munja… Vjerovalo se i da će nerotkinje, ako gole sakupljaju cvetove kantariona dok je na njima još rosa i tokom Ivanjske noći, ubrzo da ostanu u drugom stanju. U narodnim predanjima postoji vjerovanje da će stoka da se zaštiti od bolesti ako se hrani kantarionom i hljebom.
Latinski naziv kantariona (Hupericum perforatum) proizašao je iz izgleda ove biljke (perforare – probušiti), jer su na listovima kantariona uljne žlijezde koje izgledaju kao rupice. U našem narodu kantarion, pljuskavica, ili gospina trava koristi se za liječenje posjekotina, opekotina, hemeroida, protiv bolova u jetri i želucu.., tako da je postala sinonim za sve ljekovito bilje.

Inače, riječ je o grmolikoj biljci koja izraste 30-70 cm. Vodi poreklo iz Evrope i Azije, a danas uspijeva širom sveta. Najčešće može da se vidi na suvim poljima i livadama, pašnjacima, medu grmljem, u svetlijim šumama, uz puteve i nasipe kao i na kamenitim podlogama. Kantarion odlikuju dvobrida stabljika, crne i prozirne tačkice na listovima i nježno žuti cvetovi kad se izgnječe, puštaju krvavo-crvenu boju što je posledica biljnog pigmenta hipericina.

Šta sadrži kantarion
-eterično ulje
-flavonole
-fitosterine
-rutin
-smolu
-tanine
-karotin
-kolin

Коментари

Популарни постови са овог блога

Da se ne zaboravi!

Divlja šljiva- Trnjina

Ivanjsko cvijece-lijek za stomak