Ukljucen ili iskljucen bojler- pitanje je sad!

SAVJETI ZA UŠTEDU

Da konačno razbijemo famu po ovom pitanju.

Bojler je uređaj koji zagrijava vodu i njegovo funkcionisanje važno je za svaku kuću. 

Je li vam ikad usred tuširanja ili kupanja nestalo tople vode? Sigurni smo da jeste, to se događa kada potrošite svu zagrijanu vodu iz bojlera. 

Tada, s kosom punom šampona imate dvije opcije:

istrpjeti ispiranje kose hladnom vodom pričekati bojler da zagrije preostalu hladnu vodu (što je jedino opcija ako ste u kadi) 

U svakom domaćinstvu s električnim bojlerom uvijek se javi taj problem, ali i dilema:  treba li bojler biti uvijek uključen ili ga trebamo uključiti samo prije tuširanja kako bi imali toplu vodu. 

Istražili smo kako se bojler ponaša u obje situacije.

Bojler uključen po potrebi

Ako ste jedni od onih ljudi koji bojler uključuju prije nego se idu tuširati, vjerojatno bojler palite jednom dnevno i  nakon toga ga ugasite.

Prilikom zagrijavanja vode, grije se sva količina vode u bojleru te je, zavisno o bojleru, potrebno do nekoliko sati da se ta voda zagrije. 

Prednost uključivanja bojlera po potrebi je da on zagrijava samo onu količinu vode koja vam je potrebna i kad vam je potrebna. 

No, nakon što bojler ugasite, samo je određena količina vode još uvijek zagrijana te je moguće da se dogodi krizna situacija zvana hladni tuš.

Bojler je uvijek uključen 

Ako je bojler uključen cijelo vrijeme on će kontinuirano zagrijavati novu vodu zavisno o tome koliko vode trošite. Tako bojler grije samo vodu koju ste potrošili i uvijek ima tople vode.
Prednost ovog načina rada bojlera je da kad ga jednom uključite on zagrije cijelu količinu vode u sebi, a kasnije samo grije onu količinu vode koju ste potrošili, ne svu vodu.

Koja je opcija rada bojlera bolja? 

Držati bojler uključen cijelo vrijeme ili samo prije tuširanja, pitanje je sad. 
Što je ekonomičnije i praktičnije? 

Ako bojler palite po potrebi on mora zagrijati svu vodu u spremniku te je potrebno više energije i vremena kako bi se ta količina zagrijala. Uostalom, takav rad bojlera nije baš praktičan, možda ćete ga zaboraviti upaliti prije nego vam treba i zatim čekati da se voda zagrije kako bi se mogli istuširati. 

S druge strane, ako je bojler cijelo vrijeme upaljen, nakon što ga prvi puta upalite i on zagrije cijelu količinu vode, zagrijava samo onu vodu koju ste potrošili. 

Ako je bojler stalno uključen, svojim radom samo održava temperaturu vode kako bi ona bila odgovarajuće topla kad vam zatreba. Tako je potrošnja zapravo smanjena jer se dnevno zagrijava manja količina vode i potrebno je malo energije kako bi se voda zagrijala.
Tim načinom čuvate se od grozne pojave zvane “hladni tuš”. 

Izvor: Nobel d.o.o                             

Коментари

Популарни постови са овог блога

Da se ne zaboravi!

Divlja šljiva- Trnjina

Ivanjsko cvijece-lijek za stomak